Trenerzy NLP certyfikowani przez:
Wpis w encyklopedii "Who is Who" w Polsce:
Książka:
Raty:


Co to jest NeuroLingwistyczne Programowanie (NLP)?

Czym NeuroLingwistyczne Programowanie (NLP) różni się od psychologii?

Większość tradycyjnej psychologii zajmuje się konstruowaniem teorii. Teoria zajmuje się wyjaśnianiem i odpowiedzią na pytanie: Dlaczego? Jak powstało? Np. Dlaczego ziemia się kręci? Jak powstało krzesło?

W psychologii i psychoterapii częste pytanie to: Dlaczego człowiek ma problem? A następnie szuka się na nie odpowiedzi. np. Dlaczego osoba ma stres potraumatyczny? Dlaczego ma takie objawy? Dlaczego osoba nie śpi po nocach? Dlaczego przypomina sobie bolesne zdarzenia i nie może ich zapomnieć?

NLP (NeuroLingwistyczne Programowanie) zaoferowało spojrzenie na problem pod innym kontem mianowicie: W jaki sposób człowiek ma te objawy? Co on takiego robi, że nie może zapomnieć i co chce zamiast?

NLP (NeuroLingwistyczne Programowanie) jest modelem. Model odpowiada na pytanie: Jak to działa? Np. jak działa dobre krzesło? Jak działa dany problem? Jak zrobić dobre krzesło? Jak działa to czego chcemy, zamiast tego problemu?

Takie podejście okazało się bardzo skuteczne.

W NeuroLingwistycznym Programowaniu - NLP zamiast zajmować się problemem zastanawiamy się co chcesz zamiast. Zadaj sobie pytanie: A co chce zamiast niego? Dopiero wtedy zaczyna następować zmiana na lepsze.


Jak działa ludzki umysł?

Jedną z najważniejszych rzeczy w NeuroLingwistycznym Programowaniu - NLP jest zrozumienie tego jakie relacje zachodzą miedzy Tobą, a zewnętrznym światem (rzeczywistością), ponieważ my jako ludzie nie reagujemy i nie działamy bezpośrednio na otaczającą nas rzeczywistość robimy to w sposób pośredni mianowicie reagujemy nie na rzeczywistość samą w sobie, a na pewien obraz w tej rzeczywistości, który mamy w umyśle.

Czyli Ty reagujesz nie tyle na świat sam w sobie co na pewne swoje przekonanie jaki jest świat. Aby to zobrazować to wyobraź sobie osobę, której nie lubisz. Przypomnij sobie jej twarz, wygląd. Czy czujesz się jak przed chwilą? Czy czujesz takie samo uczucie jak wtedy gdy tą osobę widzisz? Przecież tej osoby teraz Tu nie ma!!!

Bardziej dokładnie zobrazuje to poniższe ćwiczenie:
Gdzieś w rzeczywistości rośnie różą.


Ty możesz ją doświadczać poprzez 5 narządów zmysłu:

  1. Ty ją możesz widzieć. Widzisz tą różę.

  2. Możesz słyszeć szelest ocierających się płatków oraz możesz słyszeć dźwięk, który powstaje w Twojej głowie "O róża". Gdyby zamiast róży, był to ptak słyszał byś jego śpiew.

  3. Możesz czuć zapach róży.

  4. Możesz czuć smak róży. Gdyby zamiast róży było to jabłko mógłbyś bez problemu poczuć jego smak.

  5. Możesz dotknąć różę. Możesz poczuć ukucie kolca.

Dzięki tym zmysłom w wyniku skomplikowanych procesów neurologicznych zachodzących w Twoim mózgu, powstaje reprezentacja tej róży czyli mniej lub bardziej dokładny jej obraz.


Twój umysł w taki sposób reprezentuje każdą rzecz. Spójrz na poniższą różę.
Przypomnij sobie jak wygląda różą. To co widzisz to jest reprezentacja na poziomie umysłu i dalej reagujesz na tę reprezentację, czyli na to co jest w Twojej głowie, a nie na różę.

Jak bardzo reagujemy na reprezentację? Przekonaj się sam. Przypomnij sobie tę różę. Zmień kolor jej kwiatu na czarny. Czy tak samo się czujesz jak na początku? Do tak zmienionej reprezentacji dodaj dużą liczbę kolców. Co się zmieniło? Czy ta róża podoba Ci się tak samo jak na początku? Wyobraź sobie, że czujesz jej zapach i jest to zapach lakieru lub farby. Jak bardzo zmieniły się Twoje uczucia dotyczące tej róży. Ale róży tu nie ma, a Ty reagujesz na nią. Reagujesz na jej reprezentację.

Podobnie jest z reagowaniem na zwierzęta, rośliny lub rzeczy których nie lubimy, wystarczy abyś sobie przypomniał jak wyglądają a nieprzyjemne uczucia powrócą. Gdy osoba jest uczulona na coś to aby nastąpiła reakcja alergiczna wystarczy, aby ta osoba zobaczyła, poczuła dotyk, zapach lub smak tej rzeczy. A co się stanie gdy pomyślisz o ulubionej piosence, melodii, o bliskiej osobie. To jest w twojej głowie i Ty na to reagujesz. To jest dobra rzecz, ponieważ to znaczy, że tak naprawdę kto kontroluje Twoje uczucia? Twoja własna głowa!

Czyli ten obraz świata w Twojej głowie kształtuje to jak żyjesz, jak się czujesz, jak się zachowujesz. Działa to na zasadzie domina, inne nadanie nazwy zachowaniu bądź inna reakcja na reprezentację, powoduje inną reakcje ze strony kogoś innego jak również Twoją własną. Ponieważ masz wpływ na to co się dzieje w Twojej głowie to masz pełną kontrole nad tym co się dzieje z Twoim życiu.


NLP (NeuroLingwistyczne Programowanie) zajmuje się jak modyfikować reprezentację obrazu rzeczywistego, aby lepiej żyć, lepiej się czuć, mieć więcej satysfakcji i działać skuteczniej.

NLP (NeuroLingwistyczne Programowanie) nie zajmuje się rzeczywistością samą w sobie, NeuroLingwistyczne Programowanie (NLP) zajmuje się tym w jaki sposób ludzie tworzą te reprezentacje i jak one wpływają na ich zachowanie.